România, „executată” fără milă la hochei de Olanda. Naționala retrogradează din Divizia IB

• Într-un meci decisiv pentru menținerea în Divizia IB, tricolorii au pierdut cu 9-1 în fața Olandei
  • În 2015, România va evolua în Divizia IIA, cu naționale precum Islanda, Australia, Belgia sau Serbia

România a avut o evoluție sub orice critică la Campionatul Mondial din Lituania – Divizia IB, pe care l-au încheiat cu o retrogradare en-fanfare. Cu excepția meciului cu Croația, pe care l-au pierdut după prelungiri, tricolorii pregătiți de suedezul Greg Lindqvist au suferit înfrângeri fără drept de apel. Totul a culminat în meciul decisiv cu Olanda pentru menținerea în Divizia IB, de sâmbătă, când România a fost învinsă cu 9-1. Unicul gol a fost marcat în ultima repriză, de Georgescu, într-o situație de power-play, când scorul era deja 8-0