România a obținut patru medalii la Europeanul de lupte pentru cadeți. „Există speranțe pentru JO de la Tokyo”

Campionatul European de lupte pentru cadeți a avut loc la Samakov (Bulgaria), în perioada 6-11 mai 2014, iar la startul competiției s-au aliniat 30 de țări.

Delegația României, formată din 25 de sportivi, a reușit o figură frumoasă în țara vecină, întorcându-se acasă cu patru medalii. Într-un clasament final, România s-a poziționat pe locul șapte la fete, 11 la lupte greco-romane și 12 la lupte libere.

• La lupte feminin, Suzana Șeicariu a cucerit medalia de argint la categoria 49 de kg, în timp ce Ștefania Priceputu a câștigat medalia de bronz, la 43 de kg
  • La lupte greco-romane, Lenard Berei a obținut medalia de argint la 100 de kg, iar Alexandru Trandafir și-a adjudecat bronzul, la 46 de kg.

Secretarul general al Federației Române de Lupte, Alin Grigore, a vorbit pentru ProSport despre importanța medaliilor obținute în Bulgaria: „Cadeții reprezintă viitorul, participând la cea mai scăzută categorie de vârstă pentru care se organizează campionate continentale și mondiale. Raportat la nivelul de performanță, FR de Lupte a reeditat performanțele de anul trecut, ca număr de medalii, aflându-ne din nou la un pas de medalia de aur. În acest context, considerăm că există speranțe reale într-o evoluție, în perspectiva Jocurilor Olimpice de la Tokyo (2020)”.

Publicat: 13 05. 2014, 14:37
Actualizat: 13 05. 2014, 15:06