România a încheiat Campionatul European de înot pentru juniori cu 3 medalii

România s-a întors de la Campionatul European de înot pentru juniori cu 3 medalii și 4 recorduri naționale. Daniel Martin a obținut o medalie de aur și una de argint, după ce a terminat primul cursa de 100 m. spate, iar la 200 m. spate s-a clasat al doilea. A treia medalie a fost obținută de Nicoleta Muscalu, care a cucerit medalia de argint la sărituri în apă, cu punctajul de 326. 50, nou record național.

Daniel Martin a continuat evoluțiile pozitive din competițiile precedente și a dat un randament bun și la Campionatul European de juniori, desfășurat la Helsinki. Sportivul nostru s-a clasat pe primul loc la 100 m. spate, înregistrând un nou record național, 53:52. Medalia de argint i-a revenit în proba de 200 m. spate, unde a realizat, de asemenea, un nou record național, cu timpul 1:58:37.

România a înregistrat progrese și la săriturile în apă și, după bronzul obținut anul trecut de băieți la platformă, Nicoleta Muscalu a reușit să câștige medalia de argint la sărituri, cu un punctaj de 326.50, înregistrând astfel un nou record național

România a avut la competiția europeană 10 sportivi la înot și 5 la sărituri în apă. Pe lângă medaliile obținute de Martin și Muscalu, cea mai notabilă clasare este locul 6 obținut de Claudia Gâdea la 400 m. mixt, cu 4:48:11, care a bătut vechiul record național.

Publicat: 10 07. 2018, 14:18
Actualizat: 10 07. 2018, 14:19