România a încheiat Campionatele Europene de box pentru juniori din Rusia cu patru medalii: două de argint și două de bronz

Boxul românesc se întoarce de la Anapa (Rusia), de la Campionatele Europene pentru juniori (masculin și feminin) cu patru medalii.

Cei doi pugiliști români prezenți în gala finală, un băiat și o fată, au cedat în meciul pentru medalia de aur. La categoria 54 kg (feminin), Alexandra Ana Maria Gheorghe a fost învinsă de irlandeza Gartland Ellie Mai, iar la aceeași categorie, dar la masculin, Adrian Preda, a pierdut cu rusul Tiulemeșev Khunkerkhov.

România a mai obținut două medalii de bronz, ambele în concursul feminin, prin Ecaterina Dănileț (60 kg) și Petronela Georgiana Schinteie (80 kg).

Sportivii au fost însoțiți la europene de antrenorii George Perțea, Constantin Gălbenușe și Traian Georgia. În competiție s-a aflat și arbitrul român Cristian Ciornia, care a încheiat în top 5 în clasamentul arbitrilor. Șeful delegației a fost Cătălin Udubașa.

Publicat: 16 10. 2018, 23:17
Actualizat: 16 10. 2018, 23:18