România a câștigat medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4×100 m liber la Mondialele de Înot din Peru! Vlad Stancu, bronz la 800 metri

România a cucerit medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4×100 m liber, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

Vicecampioană europeană de juniori, în această vară, chiar la Otopeni, ștafeta combinată a României a ocupat locul al doilea în finala găzduită de bazinul olimpic din incinta Videna Aquatic Center din Lima.

David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu au încheiat cursa cu timpul de 3:30.39 min.

România a câștigat medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4×100 m liber! Vlad Stancu, bronz la 800 metri

Pe locul întâi s-a clasat Ungaria, iar pe poziția a treia a terminat Italia, anunță federația de profil.

Excelentă prestație și pentru românul Vlad Stancu în proba de 800 m liber la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

După ce a deschis drumul României către medalii în Peru, cu argintul de la 400 m liber, elevul antrenoarei Iulia Becheru a cucerit azi-noapte medalia de bronz în proba de 800 m liber. Timpul său 7:56.14 min.

Pe primul loc s-a clasat Carlos Garach Benito (Spania) – 7:52.73 min., iar al doilea a sosit Batuhan Filiz (Turcia) – 7:55:61 min.

La 50 m spate, Alexandru Constantinescu s-a oprit în serii.

La feminin 200 m spate, Aissia Prisecariu a terminat pe locul 11 şi nu s-a calificat în finală.

Bilanţul României la Mondialele de juniori era până acum de două medalii de aur, la ştafetă masculină 4×100 m liber (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu) şi prin David Popovici (200 m liber), şi una de argint, prin Vlad Stancu (400 m liber).

Ultima medalie obţinută de România la Mondialele de juniori datează din 2017, când Daniel Martin cucerea bronzul la 100 m spate. Ultimul titlu a fost adus de Robert Glinţă, în 2015, la Singapore, în proba de 100 m spate.

România participă cu nouă înotători la Mondialele de juniori la Lima.

Publicat: 02 09. 2022, 06:38
Actualizat: 02 09. 2022, 06:47