Rocky

România are al patrulea campion mondial. Deocamdată, titlul este interimar, dar este la fel de strălucitor ca unul suprem. Gala „Invincibilii”, evenimentul anului în România, a fost una cu final perfect.

S-a vorbit atât de mult despre un knock-out în main-eventul galei de la București, încât până și Diaconu a părut surprins când partida a trecut de rundul al șaselea. Până atunci, ploieșteanul făcuse risipă de energie, încercând „să popească” un adversar tare, îmbibat de box.

Rezistent și foarte bine pregătit, Henry a trecut peste momentele dificile de parcă antrenorul său, Ronnie Schields, l-ar fi stropit la fiecare pauză cu apă vie.

După jumătatea meciului, au venit problemele pentru Adrian, care a lăsat impresia că a cedat fizic. A avut însă puterea, alimentată de șuvoiul de energie venit de la cei 4.000 de spectatori prezenți în Polivalentă, să puncteze atunci când a trebuit.

Mai mult, a fost la un pas să-l pună jos pe american în rundul 8, când doar gongul l-a salvat pe Henry. Efortul depus l-a costat în ultimele două reprize, atunci când a încasat lovituri dure.

Stânca Ploieștiului a rezistat! Adi a dus meciul până la capăt, cu arcadele și fruntea umflate, asemenea lui Rocky. Punctele câștigate în primele reprize i-au asigurat victoria la puncte, cu o decizie unanimă: 116-113, 115-113, 115-113.

Adi acumulează a 25-a victorie (15 KO) și se pregătește fie de meciul cu Dawson, în 120 de zile, fie să fie încoronat campion mondial plin.

Adrian Diaconu: Vă mulțumesc din suflet. Nu am cuvinte să spun ce simt acum!

Publicat: 20 04. 2008, 01:48
Actualizat: 20 04. 2008, 13:22