Robert Glință și Andrei Anghel s-au oprit în serii! Miercuri intră în scenă David Popovici

Înotătorii români Robert Glinţă şi Andrei Anghel s-au oprit în serii în probele de 100 m spate şi 50 m fluture, la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt.

Primul a concurat în seria a şasea a probei de 100 m spate şi a terminat cele patru lungimi de bazin cu timpul de 52.65 s, care nu i-a permis să evolueze în semifinale. El a terminat pe locul 28.

Anghel s-a oprit în seriile probei de 50 m fluture. El a înotat cele două lungimi de bazin cu timpul de 23.85 s, unul care nu îi permite să evolueze în semifinale. Anghel s-a clasat pe locul 49.

Competiţia de la Melbourne se desfăşoară între 13-18 decembrie şi are premii totale de 2.160.000 dolari americani. Vor fi premiaţi cei 8 finalişti, iar fiecare record mondial stabilit va primi un bonus de 25.000 de dolari americani.

Miercuri 14 decembrie va intra în competiţie şi celălalt reprezentant al României la Mondialele de la Melbourne, David Popovici, la 100 m liber, seria sa fiind programată de la 03:23, ora României.