Robert Glință și-a încheiat participarea la „regalul” natației mondiale cu o nouă medalie de bronz în proba de 50 de metri spate

Robert Glință (22 de ani) a participat în acest weekend la Indianapolis (SUA) la cea de a treia etapă, și ultima, a FINA Champions Swim Series 2019, circuitul de 3 milioane de dolari lansat de Federația Internațională de Natație (FINA). Dinamovistul a concurat din nou alături de cele mai mari vedete ale acestui sport, campioni olimpici și mondiali, având și de această dată o evoluție frumoasă.

Primul și singurul înotător român calificat la Jocurile Olimpice de la Tokio 2020 a fost programat să ia startul doar la 50 m spate, dar a aflat la fața locului că va concura și la 100 m spate. Faptul că nu a fost pregătit, s-a făcut simțit în rezultat: locul 4, cu 54,33 secunde (el s-a calificat la JO cu 53,70, rezultat obținut la prima etapă a FINA Champions Swim Series, la Guangzhou).

La 50 de metri spate a făcut însă o cursă bună și a obținut medalia de bronz, cu 24,99 secunde. Robert a fost întrecut de Matt Grevers (SUA / cvadruplu campion olimpic și de 12 ori campion mondial) – 24,78 și de Ryan Murphy (SUA – triplu campion olimpic, de 7 ori campion mondial) – 24,91.

Glință a încheiat circuitul 2019 cu patru medalii: o medalie de argint (50 m spate – Guangzhou) și trei de bronz (100 m spate – Guangzhou, 50 m spate – Budapesta și Indianapolis).

Pentru Robert Glință urmează campionatele mondiale (12-28 iulie), la Gwangju, Coreea de Sud.

Publicat: 02 06. 2019, 13:35
Actualizat: 02 06. 2019, 13:36