Robert Glință s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de Natație la proba de 50 de metri spate! Când are loc lupta pentru finală

Robert Glință a lăsat cu gura căscată lumea natației după ce a decis să se retragă la 25 de ani (AP Photo/Petr David Josek)
Vezi galeria foto - 3 poze

Robert Glință (25 de ani) este aproape de finala probei de 50 de metri spate de la Campionatul Mondial de Natație din Budapesta.

Înotătorul care reprezintă România la Campionatul Mondial de Natație la care David Popovici a câștigat două medalii de aur a reușit să se califice în semifinala probei de 50 de metri spate.

Robert Glință a terminat pe locul doi în seria a patra de la 50 de metri spate, cu timpul de 24 secunde 79/100. Sportivul din România a bifat al 7-lea timp din calificări și se află printre cei mai buni 16 înotători care vor lupta pentru un loc în finală.

Robert Glință s-a calificat în semifinalele probei de 50 de metri spate

Glință s-a aflat pe culoarul al patrulea din seria a patra și a fost devansat doar de polonezul Ksawery Masiuk care a avut un timp de 24 secunde 64/100 în seria a 4-a.

Sportivul în vârstă de 25 de ani va evolua tot vineri în semifinalele probei de 50 de metri spate de la Campionatul Mondial de Natație d ela Budapesta. Prima semifinală este programată la ora 20.09, iar a doua la 20.14.

În cazul în care Robert Glință reușește să treacă de semifinale și să prindă un loc în finala probei de 50 de metri spate, sportivul o să se lupte pentru o medalie sâmbătă, ora 19.02.

Reușita lui Robert Glință nu a trecut neobservată, iar Comitetul Olimpic și Sportiv Român a postat pe rețelele de socializare un mesaj de susținere.

„Bravo, Robert Glință!
Înotătorul român s-a calificat în semifinalele probei de 50 m spate de la Campionatul Mondial de la Budapesta.

Robert a concurat în seria a patra și a terminat cursa al doilea, cu timpul de 24.79 secunde. El a avut al 7-lea timp din probă. Semifinalele sunt programate în această seară de la orele 20:09 și 20:14, ora României.

Succes, Robert!”, este mesajul postat pe contul de Facebook de Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

Publicat: 24 06. 2022, 12:08