Robert Glință, medalie de bronz în proba de 50 de m spate la Europeanul de natație! Cum a ratat aurul sportivul român

Robert Glință (24 de ani) a obținut o performanță notabilă la Campioantul European de natație în bazin scurt de la Kazan (Rusia), cucerind medalia de bronz în proba de 50 de m spate.

Robert Glință a ratat pentru puțin medalia de aur la Europeanul din Rusia, fiind cronometrat cu 22 de secunde şi 74 de sutimi, nou record naţional! Pe prima treaptă a podiumului a urcat însă rusul Kliment Kolesnicov (21 de ani), cu 22.47 s, nou record al competiţiei. Medalia de argint a fost adjudecată de italianul Michele Lamberti – 22.65 s.

Aceasta este a treia medalie de bronz a lui Glinţă la Europenele în bazin scurt, după cele obţinute la 100 m spate în 2017 la Copenhaga (Danemarca) şi 2019 la Glasgow (Scoția). Glință va intra în concurs și în proba de 100 m spate de la Kazan, joi, la 9:40 (ora României).

Robert Glință, medalie de bronz în proba de 50 de m spate la Europeanul de natație de la Kazan

Robert Glinţă a cucerit, marți, medalia de bronz în proba de 50 de m spate a Europeanului de la Kazan, cu toate că sportivul român a intrat în finală cu al şaselea timp, 23.13! Înotătorul legitimat la Dinamo și-a îmbunătățit considerabil performanţele la această ediţie a CE de la serii (23.23) la finală.

Cel mai bun timp al semifinalelor a fost reuşit de Kliment Kolesnikov, cu 22.57, cel care avea să se impună și în finală, cu timpul de 22 de secunde și 47 de sutimi.

David Popovici, protagonistul unui moment bizar la Campionatul European

David Popovici (17 ani) s-a oprit în serii, marți, la 400 de metri liber! Marea speranță a natației românești a făcut o gafă colosală: s-a oprit după 14 bazine (din 16), în momentul în care era lider detașat, crezând că s-a încheiat cursa.

„Cândva, ne vom aminti amuzaţi că în cariera unui mare sportiv se întâmplă şi mici accidente. Capul sus, David! Mai sunt încă două curse aici, la Kazan (100 şi 200 m liber), plus alte câteva mii înaintea ta!”, l-au încurajat reprezentanții clubului CS Dinamo pe David, pe Facebook.

Publicat: 03 11. 2021, 19:22
Actualizat: 03 11. 2021, 19:45