Robert Glință, medalie de bronz în proba de 100 m spate în bazin scurt de la Campionatul Mondial!

Robert Glință încheie anul 2021 cu o medalie de bronz câștigată în proba de 100 m spate de la Campionatul Mondial disputat în Abu Dhabi.

Sportivul român în vârstă de 24 de ani a obținut timpul de 49.60 secunde și și-a trecut în cont medalia de bronz la Campionatul Mondial. Aurul a fost cucerit de americanul Shaine Casas (49.23), iar argintul de către Kliment Kolesnikov (49.46).

„Rezultat excepțional pentru sportul românesc! Robert Glință a cucerit cea dintâi medalie pentru România la Campionatul Mondial în bazin scurt (25 m) de la Abu Dhabi!”, se arată pe site-ul Federației Române de Natație.

David Popovici (17 ani) nu a prins finala de la Campionatul Mondial din Abu Dhabi, clasându-se abia pe locul 14, cu timpul de 1:43,62. Românul nu va concura nici în finala de la 400 m liber.

Glință, medalii la Europene!

Robert Glință a fost campion european anul acesta, la Budapesta, în aceeași probă.

La Kazan, tot anul acesta, la Campionatul European, Robert Glință a luat medalia de bronz în proba de 50 m spate în bazin scurt.

Robert Glință e nominalizat în Ancheta ProSport pentru sportivul român al anului. Și voi puteți vota AICI!

Publicat: 17 12. 2021, 16:41
Actualizat: 17 12. 2021, 16:57