Robert Glință, ce performanță! Dinamovistul este în finală la Campionatele Europene de natație

Robert Glință s-a calificat în finala probei de 50 de metri spate din cadrul Campionatelor Europene de nataţie în bazin scurt, de la Kazan.

Sportivul legitimat la Dinamo s-a clasat pe locul al treilea în prima semifinală a probei.

În mai 2021, la Budapesta, a cucerit medalia de aur la 100 m spate și a devenit primul înotător român campion european, într-o probă masculină, din istoria natației românești.

Robert Glință, în finală la Campionatele Europene din Rusia

Întotătorul român a impresionat la Campionatele Europene din Rusia și merge în finală cu al şaselea timp. Cel mai bun timp al semifinalelor a fost reuşit de rusul Kliment Kolesnikov, cu 22.57, nou record al competiţiei.

Lupta pentru medalii la Kazan se va da miercuri, de la ora 17:35.

Cum David Popovici a semnat cu Dinamo București un contract valabil pe o perioadă de trei ani, Robert Glință crede că alaturi de noul sau coleg vă alcătui cea mai bună echipă din țară.

„Eu cred că David, sfătuit de părinții lui, care sunt niște oameni minunați, pe care-i cunosc foarte bine, a ales foarte bine venind la Dinamo. Am avut și eu o discuție cu el. Mi-a cerut o opinie legată de plecarea în America.

I-am spus care ar fi avantajele și dezavantajele. I-am spus ce avantaje și dezavantaje ar avea daca vă rămâne în țară. În final, a ales cum a crezut că e mai bine pentru el”, a spus Glință, pentru ProSport.

Publicat: 02 11. 2021, 21:37