Robert Glință, calificat în finala Mondialelor de juniori de la Singapore cu cel mai bun rezultat al probei de 100 m spate. Timpul lui (54,56) este un nou record al competiției

Înotătorul român Robert Glință (18 ani) are șanse mari să urce pe podiumul Campionatelor Mondiale pentru juniori de la Singapore. Sportivul antrenat de Adrian Gherghel a reușit marți să se califice în finala probei de 100 metri spate cu cel mai bun rezultat, timpul său  din semifinale (54,56) reprezentând un nou record al competiției. Glință va lua astfel startul miercuri în marea finală de pe cel mai bun culoar, patru. În aceeași probă, Daniel Martin s-a clasat pe locul 22 după serii (56,83). Băcăuanul nu s-a calificat în semifinale, dar a stabilit un nou record național la juniori 15 ani.

Robert Glință se află în acest moment la numai două zecimi de secundă de baremul de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio (54,36).

România nu a mai urcat pe podium la Mondialele de juniori de la prima ediție, Rio de Janeiro – 2006, atunci când Ionela Cozma a cucerit medalia de aur la 800 m liber și pe cele de argint la 50 m liber și 100 m liber.

La Singapore, România este reprezentată de patru sportivi, alături de Robert Glință și Daniel Martin luând startul Bogdan Scarlat și Claudia Gâdea. Tot marți, Bogdan Scarlat s-a clasat pe locul 17 la 400 m liber, cu 3:57,74 (record personal). Claudia Gâdea (14 ani) a luat startul în prima zi la 400 m mixt, ea încheins proba în 4:57,10 (locul 18).

Publicat: 25 08. 2015, 15:37
Actualizat: 25 08. 2015, 15:38