Robert Glință, a doua medalie la Guangzhou: argint la 50 de metri spate, cu un nou record național. Înotătorul de la CS Dinamo – premii de 14.000 de dolari

Înotătorul român Robert Glință (22 de ani) a cucerit a doua medalie la prima etapă a FINA Champions Swim Series, circuitul de 3 milioane de dolari al federației internaționale e natație. După bronzul de sâmbătă de la 100 m spate, care i-a adus calificarea la JO 2020, dinamovistul s-a clasat pe locul 2 (medalie de argint) la 50 m spate, probă desfășurată duminică.

Valorosul înotător român a încheiat lungimea de bazin în 24,59 secunde, nou record național! Aurul a fost câștigat de rusul Kliment Koleșnikov, cu 24,58 (o sutime de secundă diferență!). Robert i-a întrecut pe Michael Andrew (SUA) 24.95 și pe Vladimir Morozov (Rusia) 25,50.

Pentru cele două medalii, Robert Glință va încasa premii de 14000 de dolari (6000 pentru bronz și 8000 pentru argint).

Publicat: 28 04. 2019, 16:04
Actualizat: 28 04. 2019, 16:05