Rezultat major pentru România la Campionatul Mondial de schi nordic pentru juniori și tineret: Dana Haralambie a terminat pe locul 4 concursul de sărituri cu schiurile

România a fost la un pas de a obține o medalie istorică la Campionatul Mondial de Schi Nordic pentru juniori și tineret, organizat în această săptămână  la Cheile Grădiștei și Râșnov. Dana Haralambie (18 ani) a terminat marți pe locul 4 concursul de sărituri cu schiurile de la Râșnov, într-un concurs câștigat de austriaca Chiara Hoelzl.

Dana Haralambie se află în fața celui mai bun sezon din carieră, după ce a reușit să obțină și puncte în Cupa Mondială. Sportiva de la CS Dinamo a ocupat locurile 20 și 21 la două etape din cadrul Cupei Mondoiale de sărituri cu schiurile.

Tot marți, la Cheile Grădiștei s-au decernat medaliile în probele clasice de schi fond la categoriile Under 23. Reprezentanții României au avut clasări modeste. Concursul de 10 kilometri clasic feminin a fost câștigat de rusoaica Anastasia Sedova, podiumul fiind completat cu Victoria Carl (Germania) și Petra Novakova (Cehia). Românca Edit Vakaria s-a clasat pe locul 50 din 51 de participante.

Întrecerea masculină desfășurată pe distanța de 15 kilometri a fost câștigată de  Jens Burman (Suedia). Pe podium au mai urcat Alexey Chervotkin (Rusia) și Mikael Gunnulfsen (Norvegia). Alin Florin Cioancă a fost înregistrat cu al 48-lea timp. Au luat startul 74 de sportivi.

Publicat: 23 02. 2016, 22:53
Actualizat: 23 02. 2016, 22:54