Rezultat istoric: România a câștigat Cupa Europei la bob. Maria Constantin și Andreea Grecu au învins echipaje din țări cu tradiție în sporturile de iarnă

România a dat lovitura la Winterberg. Echipajul feminin de bob două persoane, format din Maria Constantin (23 ani) și Andreea Grecu (20 ani), a câștigat Cupa Europei după ce a terminat ultima etapă a ediției 2014 -2015, desfășurată la Winterberg, pe locul 3.

Elevele antrenorului Paul Neagu au fost cronometrate în 1:58,61 și au avut o întârziere de 1,26 secunde față de echipajul de pe primul loc, Sandra Kroll – Franziska Fritz (Germania), Pe locul secund s-a clasat tot un echipaj din Germania, Miriam Wagner și Sarah Noll. Sportivele legitimate la Clubul Sportiv Orășenesc Sinaia au mai ocupat locul 3 și în prima etapă a Cupei Europei, în manșele 1 și 2 de la Igls, pe 13 și 14 noiembrie 2014.

Grecu și Constantin s-au fotografiat cu trofeele cucerite în Cupa Europei FOTO: Facebook

Victoria este cu atât mai prețioasă cu cât cele două au întrecut echipaje din țări cu tradiție în acest sport, precum Germania, Marea Britanie, Elveția, Austria și Italia. Mai mult, sportivele legitimate la Clubul Sportiv Orășenesc Sinaia au concurat cu un  bob care a ieșit de mult timp din perioada de garanție.  „În sfârșit… am câștigat Cupa Europei! Nu putem să descriem în cuvinte sentimentul pe care l-am trăit! Mulțumim tuturor celor care ne-au susținut si ne-au ajutat să obținem acest rezultat istoric!”, a spus pilotul Maria Constatin.

Primii 10 clasați în Cupa Europei la bob

Constantin și Neagu au obținut în acest an rezultate remarcabile și la Cupa Mondială. La etapa a treia, desfășurată pe pârtia de la Altenberg (Germania),  ele au ocupat locul 8 la general, cu timpul total de 1:56,76 și o întârziere de 1, 38 secunde față de echipajul câștigător, format din Elana Meyers Taylor și Cherrelle Garrett. Acesta reprezintă de altfel și cel mai bun rezultat al lor obținut în Cupa Mondială. Din cauza lipsei banilor cele două au participat doar la etapele oragnizate în Europa, fiind nevoite să spună pas celor organizate în America de Nord.

Echipajul românesc, Grecu și Constantin, alături de antrenorul Paul Neagu  Foto: Facebook

Publicat: 01 02. 2015, 11:40
Actualizat: 01 02. 2015, 12:14