Rezultat incredibil obținut de o româncă în Cupa Mondială de schi alpin. Edith Miklos a învins-o inclusiv pe Lindsey Vonn. Performanța se contabilizează însă pentru Ungaria

Edith Miklos, care reprezintă țara vecină de aproximativ patru ani, a terminat pe locul 3 proba de coborâre de la St. Moritz, desfășurată în Elveția.

Sportiva născută în Miercurea Ciuc a furnizat o mare supriză în proba de coborâre de la St. Moritz, reușind o cursă aproape perfectă, în urma căreia a reușit să urce pe podium. Pornită a doua în cursă, Miklos a reușit să învingă nume mari prezente la start, în frunte cu Lindsey Vonn și Tina Maze, liderele ierarhiei în această specialitate. Proba desfășurată în stațiunea elvețiană a fost câștigată de o reprezentantă a gazdelor, Lara Gut, iar pe locul secund s-a clasat austriaca Anna Fenninger. Edith a fost înregistrată la final cu o întârziere de 58 de sutimi, iar pentru o perioadă a stat chiar în fotoliul de lider.

Clasarea româncei pe podium este surprinzătoare, având în vedere că înaintea acestei probe ea avea ca rezultat de vârf, în acest sezon, un loc 16 în coborârea de la Cortina d’Ampezzo. În clasamentul specialității, Miklos Edith era poziționată pe locul 28, iar în clasamentul general al Cupei Mondiale ocupa locul 62!

Pentru Edith Miklos este a doua mare lovitură la cel mai înalt nivel în schiul alpin, după ce în urmă cu aproximativ un an, la Jocurile Olimpice de la Soci ea termina pe locul 7, tot la coborâre. În proba ei favorită, sportiva din Miercurea Ciuc mai obținuse un loc 5, în etapa de Cupă Mondială de la Crans Montana (martie 2014).

Din păcate, rezultatul schioarei se contabilizează în dreptul Ungariei, după ce Miklos Edith a făcut o cerere în acest sens în urmă cu aproximativ patru ani. „Edit a vrut să concureze pentru România. N-ar fi plecat niciodată în Ungaria, dar a fost alegerea federației din România. Edit nu a fost sprijinită și apreciată cum ar fi trebuit„, nea declarat Ferencz Miklos, tatăl sportivei și fost hocheist la HSC Miercurea Ciuc.

Publicat: 24 01. 2015, 12:38
Actualizat: 25 01. 2015, 12:20