Repetiție pentru Londra!** Dumitrescu și Mihalachi, AUR la Campionatele Europene, echipajul de Canoe 4 – ARGINT

Echipajul masculin de Canoe 2 al României, format din Liviu Dumitrescu și Victor Mihalachi, a cucerit medalia de aur, sâmbătă, în finala la 1000 de metri, la Campionatele Europene de la Zagreb.

Echipajul tricolor, multiplu medaliat european și mondial, a încheiat cursa cu timpul de 3:35.02 minute, trecându-și în cont a șasea medalie de aur. Pe podium au mai urcat Germania (plus 0.52 secunde) și Belarus (plus 0.72 secunde).

Proba de Canoe 2 pe distanța de 1000 de metri este și probă olimpică, cei doi sportivi români fiind calificați la JO de la Londra.

Tot sâmbătă, în prima finală cu prezență românească, Iosif Chirilă s-a clasat pe locul 6, la Canoe 1, pe distanța de 1000 de metri. Echipajul feminin de Kaiac 4 s-a clasat în finala de la 500 de metri pe ultimul loc, al 9-lea.

În finale s-au mai calificat după preliminariile de vineri echipajele masculine românești de Canoe 2 (500 metri), Kaiac 2 (500) și Kaiac 4 (1000).

Sâmbătă mai au loc finale la 1.000 m, serii la 200 m și finale la paracanoe, iar duminică, în ultima zi, sunt programate finalele la 500 m, K4 1.000 m masculin, finalele la 200 m și finalele în probele de 5.000 m.

Argint la Canoe 4

Sportivii Iosif Chirilă, Cătălin Costache, Mihail Simion și Florin Comănici au încheiat finala cu timpul de 3:23.54 minute. Proba a fost câștigată de Belarus (3:22.13 minute).

Tot sâmbătă, în prima finală cu prezență românească, Iosif Chirilă s-a clasat pe locul 6, la Canoe 1, pe distanța de 1000 de metri. Echipajul feminin de Kaiac 4 s-a clasat în finala de la 500 de metri pe ultimul loc, al 9-lea, în timp ce băieții din echipajul de canoe 2, Liviu Dumitrescu și Victor Mihalachi au obținut medalia de aur, în finala la 500 de metri.

Sâmbătă mai au loc serii la 200 m și finale la paracanoe, iar duminică, în ultima zi, sunt programate finalele la 500 m, K4 1.000 m masculin, finalele la 200 m și finalele în probele de 5.000 m.

sursa: Mediafax

Publicat: 23 06. 2012, 15:02
Actualizat: 23 06. 2012, 15:15