Red Bull, campioană la constructori în Formula 1! Max Verstappen l-a egalat pe legendarul Michael Schumacher după o performanță fabuloasă

VERSTAPPEN Max (ned), Red Bull Racing RB18, portrait podium during the Formula 1 Aramco United States Grand Prix 2022, 19th round of the 2022 FIA Formula One World Championship from October 21 to 23, 2022 on the Circuit of the Americas, in Austin, Texas - Photo Florent Gooden / DPPI F1 - UNITED STATES GRAND PRIX 2022 - RACE, , Austin, Etats-Unis - 23 Oct 2022,Image: 732788147, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Max Verstappen a obținut victoria în Statele Unite, astfel că Red Bull a luat titlul la constructori în Formula 1.

Olandezul a dominat clar acest sezon, din moment ce a bifat în Statele Unite succesul cu numărul 13.

Următorul Mare Premiu de Formula 1 este programat în Mexic, în perioada 28 octombrie-30 octombrie. Sezonul se va încheia la Abu Dhabi, acolo unde Max Verstappen și Lewis Hamilton au dus o bătălie pe „muchie de cuțit” anul trecut, olandezul reușind atunci să câștige primul titlu mondial în Formula 1.

Max Verstappen i-a egalat pe Michael Schumacher și Sebastian Vettel! Al 13-lea succes în acest sezon de Formula 1

Succesul a fost unul special pentru Max Verstappen, care a recunoscut că finalul de săptămână a fost dificil pentru cei de la Red Bull.

Olandezul i-a dedicat succesul lui Dietrich Mateschitz. Cofondatorul Red Bull și unul dintre cei mai bogați oameni din lume a murit la vârsta de 78 de ani.

În cursa din Statele Unite, Verstappen i-a egalat pe Michael Schumacher și Sebastian Vettel, singurii piloți cu 13 curse câștigate într-un singur sezon.

Pe poziţia secundă a venit britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), fost campion mondial, iar monegascul Charles Leclerc (Ferrari) a încheiat podiumul.

George Russell a reuşit cel mai rapid tur al cursei, 1 min 38 sec 788/1000 (turul 55), cu o medie de 200,903 km/h.

Au abandonat: Carlos Sainz Jr (Spania/Ferrari) – coliziune (turul 2), Valtteri Bottas (Finlanda/Alfa Romeo) – problemă mecanică (turul 17), Lance Stroll (Canada/Aston Martin-Mercedes) – accident (turul 22).

În clasamentul general al piloților, Verstappen este urmat de Leclerc și Perez.

Red Bull a câștigat titlul la constructori în Formula 1

Red Bull Racing a câştigat titlul la constructori, având un avans confortabil faţă de Ferrari: 656 de puncte, față de 469 de puncte.