Programul zilei la Roland Garros, vineri 9 octombrie 2020. Semifinalele masculine sunt azi, Djokovic și Nadal au prima șansă

Ziua de vineri programează seminfinalele masculine de simplu și cele feminine la dublu. ProSport vă prezintă programul zilei de vineri 9 octombrie 2020, de la French Open.

Se știu finalistele de la Roland Garros! Kenin a răpus-o pe Kvitova și se va confrunta cu Swiatek în duelul noii generații

Prima semifinală: Nadal – Schwartzman

Rafael Nadal are 19 trofee de Grand Slam, cu un titlu aici putând să-l egaleze pe Federer, având și 35 titluri Masters și fiind numărul 1 mondial pentru 209 săptămâni. Iar în 2020 are sferturi de finală la Australian Open, titlu la Acapulco și sferturi de finală la Roma. În Italia, Nadal a fost destul de slab, fiind învins foarte clar chiar de oponentul de acum.

Diego Schwartzman traveresează cel mai bun moment al carierei sale, fiind la un pas de prima finală de Mare Șlem. Iar în 2020 are finală la Cordoba, semifinale la Buenos Aires, sferturi de finală la Kitzbuhel și finală la Roma.

A doua semifinală: Djokovic – Tsitsipas

Novak Djokovic rămâne practic neînvins pe teren în meciurile oficiale disputate în 2020, ajungând la 36 de victorii în 37 de meciuri. Până la meciul cu Carreno Busta, sârbul a trecut fără emoții, câștigând toate partidele în minimum de seturi: 6-0, 6-2, 6-3 cu Mikael Ymer, 6-1, 6-2, 6-2 cu Ricardas Berankis, 6-0, 6-3, 6-2 cu Daniel Galan și 6-4, 6-3, 6-3 cu Karen Khachanov.

Grecul Tsitsipas are 9 victorii în 11 meciuri pe zgură în 2020. A pierdut cu Sinner la Roma și Rublev la Hamburg. Tânărul jucător bifează o semifinală majoră și în 2020, după ce, anul trecut, a ajuns în penultimul act la Australian Open. La Roland Garros, Stefanos a trecut pe rand de Jaume Munar (5 seturi), Pablo Cuevas (3 seturi), Aljaz Bedene (3 seturi), Grigor Dimitrov (3 seturi) si Andrey Rublev (3 seturi).

Publicat: 09 10. 2020, 07:00
Actualizat: 09 10. 2020, 08:27