Primul derby la rugby pe noua arenă din Ghencea: s-a terminat 23-23 după un final spectaculos! Două femei au arbitrat confruntarea la tușe

CSA Steaua Bucureşti a remizat cu CS Dinamo Bucureşti, 23-23 (3-11), duminică, pe Stadionul Steaua, într-un meci din etapa a doua a Ligii Naţionale de rugby.

Pentru gazde, Damian Strătilă, Jone Marawa Nasalo şi Vasile Bălan au reuşit eseuri, unul transformat de Daniel Plai, Taniela Ratu Maravunawasawasa a fructificat o lovitură de pedeapsă şi a marcat din dropgol.

Punctele dinamoviştilor au venit după eseurile lui Damian Bonaparte şi Dorin Tică, două transformate de Jondre Williams, care a înscris şi din trei lovituri de penalitate.

Derby-ul a avut la tușe două arbitre: Loredana Juncanariu și Maria Atomi. Acestea fac parte din brigada condusă de centralul Radu Petrescu – Răzvan Vasiliu și TMO – Vlad Iordăchescu.

„Finalul jocului a fost extrem de disputat, fiecare echipă reușind să mai marcheze câte un eseu. Întâi, militarii, în minutul 75, au preluat conducerea prin încercarea lui Vasile Balan, transformată de Plai, 23-16, ca în ultimul minut de joc, Dorin Tică, după mai multe puncte de fixare făcute de dinamoviști în 22-ul advers, să își treacă în cont un eseu, transformat de Jondre care a restabilit astfel egalitatea, 23-23”, scrie Rugby Romania.

Primul meci al zilei, din Grupa A, a fost unul fără istoric, campioana Diviziei Naționale de Seniori, CS Știința Petroșani impunându-se în deplasare, la Suceava, cu 66-18, 10-2 fiind raportul eseurilor.

Care sunt rezultatele acestei runde?

Grupa A:

Sâmbătă
CSU Alba Iulia – CS Universitatea Cluj 0-88 (0-38)
CSM Ştiinţa Baia Mare – CS SCM USAMVB Timişoara 13-31 (8-14)

Duminică
CSM Bucovina Suceava – CS Ştiinţa Petroşani 18-66 (13-21)

Clasament: 1. Universitatea Cluj 10 puncte, 2. SCM USAMVB Timişoara 10 puncte, 3. Ştiinţa Petroşani 10 puncte.

Grupa B:

Sâmbătă
CS Politehnica Iaşi – CS Năvodari 17-20 (12-17)
RC Griviţa-UNEFS Bucureşti – Rugby Club Bârlad 22-20 (5-13)

Duminică
CSA Steaua Bucureşti – CS Dinamo Bucureşti 23-23 (3-11)

Clasament: 1. CS Năvodari 8 puncte, 2. CS Dinamo 7 puncte, 3. RC Griviţa 5 puncte.

Liga Națională de Rugby continuă weekendul viitor cu etapa a treia.

Sursă foto: Facebook / CSA Steaua

Publicat: 02 05. 2022, 08:15