Prima victorie pentru naționala U20 la Mondialul de hochei

România a spart gheața la Mondialul de hochei, Divizia a II-a, Grupa A, de la Tallin. Astăzi, tricolorii au obținut prima victorie, într-un meci decisiv pentru evitarea retrogradării, 6-3 (2-1, 1-2, 3-0) cu Olanda.

Elevii lui Marius Trandafir și Răzvan Lupașcu au început în forță și după primele șase minute conduceau deja cu 2-0, prin dubla reușită de Mihai Sotir. În partea a doua, olandezii au fost mai lucizi în joc și au reușit să întoarcă rezultatul, 2-3. Tricolorii nu s-au lăsat și cu câteva secunde înainte de finalul reprizei au restabilit egalitatea prin Constantin. În ultima perioadă, România și-a luat iarăși avânt prin reușitele lui Arnold Sillo și Florin Creangă. Olandezii au forțat revenirea, au scos și portarul din poartă, dar apărarea noastră a funcționat perfect. Mircea Constantin a închis tabela cu un șut spectaculos, trimis în poarta goală.

• România are patru puncte în clasament și a trimis astfel, pe ultimul loc, Olanda. Mâine, de la ora 13:00, România va întâlni Coreea de Sud.
  • Tot azi, s-a mai disputat în grupa noastră Coreea de Sud – Marea Britanie 4-5 (1-0, 1-3, 2-1, 0-0, 0-1) și Estonia – Lituania 4-6 ( 2 – 3 ,  1 – 2 ,  1 – 1 )

Publicat: 12 12. 2014, 20:04
Actualizat: 13 12. 2014, 00:27