Prima medalie mondială a anului 2019 la un sport olimpic. Bianca Pascu – bronz la Campionatele Mondiale de scrimă la Budapesta în proba individuală de sabie

După șase zile de întreceri, România a obținut o primă medalie la Campionatele Mondiale de scrimă de la Budapesta. Dinamovista Bianca Pascu (31 de ani) a cucerit bronzul în proba individuală de sabie, după o zi superbă atât pentru ea, cât și pentru scrima românescă. Mai mult, chiar și pentru sportul românesc, deoarece medalia cucerită de Bianca este prima a României în acest an, la un un mondial, într-o probă olimpică. Succesul este extrem de important și în perspectiva Jocurilor Olimpice de la Tokio, pentru că punctele câștigate acum contează enorm atât pentru calificare, cât și pentru poziționarea pe tabloul principal.

Bianca Pascu și-a început ziua cu două victorii obținute în fața rusoaicelor Yana Egorian (15-13) și Olga Nikitina (15-7). Mult mai dificil a fost asaltul din optimile de finală (tabloul de 16), unde a întâlnit-o pe Anandha Chadalavada (India). Românca s-a impus la tușă decisivă (15-14). În meciul pentru medalie a urmat americanca Anne-Elizabeth Stone pe care Pascu a învins-o cu 15-13.

În semifinale, Bianca Pascu a dat peste Olga Kharlan – Ucraina, cea mai titrată sabreră a momentului, cu patru medalii olimpice în palmares (1 aur, 1 argint, 2 bronz), 14 medalii mondiale (dintre care cinci de aur) și 20 europene (opt de aur). Kharlan a controlat meciul și s-a impus cu 15-5. Bianca Pascu a rămas cu bronzul, aceasta fiind prima ei medalie mondială din palmares.

Publicat: 20 07. 2019, 19:35
Actualizat: 20 07. 2019, 19:36