Prima bătălie pentru medalii la Mondialele de lupte de la Budapesta. George Bucur, rezultatul carierei. România are o delegație formată din 11 sportivi

George Bucur este primul sportiv din delegația României care a intrat în lupta pentru medalii la Campionatele Mondiale de lupte de la Budapesta, programate în perioada 20-28 octombrie. Sportivul român s-a clasat pe locul 5 în cadrul categoriei 65 kilograme, sitlul liber, după ce a pierdut în finala mică în fața rusului Akhmed Chakaev, scor 4-9.

Sportivul antrenat de Anatolie Guidea a obținut cea mai bună performanță personală la o ediție de Campionat Mondial. După ce a pierdut în primul tur în fața viitorului campion mondial, japonezul Takuto Otoguro, George Bucur a intrat în recalificări. În această fază, reprezentantul României l-a învins pe Vasyl Shuptar (Ucraina) cu 8-2 și pe Andrei Prepeliță (Rep. Moldova) cu 3-2, dar a cedat apoi în meciul pentru medalia de bronz în fața lui Chakaev.

Federația Română de Lupte s-a deplasat cu 11 sportivi la Campionatele Mondiale de la Budapesta, astfel: patru la libere (Dukov Andrei – cat. 57 kg, Guidea Ivan – cat. 61 kg, Bucur George – cat. 65 kg, Nazhmudinov Omar – cat. 79 kg), patru la lupte feminine (Vuc Alina Emilia – cat. 50 kg, Tămăduianu Estera- cat. 53 kg, Zhydachevska Ecaterina – cat. 57 kg, Anghel Alexandra – cat. 72 kg) și trei la greco-romane (Mihuț Mihai- cat. 63 kg, Vlad Mariea – cat. 77 kg, Alin Alexuc – cat. 130 kg).

Publicat: 23 10. 2018, 11:12
Actualizat: 23 10. 2018, 11:16