Premieră în judoul românesc. Pentru prima dată s-au acordat la Naționale și premii în bani. Uriașul Daniel Natea a fost vedeta competiției

Daniel Natea, cel mai bun judokan al României, a fost numărul I la Campionatele Naționale de Judo dedicate seniorilor, scrie sibiu100.ro.

În Sala Sporturilor din Cluj Napoca, uriașul român s-a impus la categoria +100 de kilograme și la categoria Open. Evenimentul a fost transmis în direct pe Realitatea TV. A fost cea mai importantă competiție de judo organizată vreodată pe plan național. Au participat peste 500 de sportivi, de la cele mai bune cluburi din țară. Pentru prima oară, s-au acordat și premii în bani, în valoare de 100 000 de lei. Învingătorii au fost răsplătiți cu 2000 de lei, ocupanții locului doi cu 1000, iar medaliații cu bronz, cu 500, mai scrie sursa citată. Noua vicepreședintă a Federației Române de Judo, Alina Dumitru s-a arătat încrezătoare în ceea ce privește viitorul acestui sport. „Am avut sportivi care au luptat foarte bine. Viitorul sună bine. Sperăm să meargă ei în continuare, să își dorească să ajungă la Jocurile Olimpice și să cucerească o medalie olimpică”, a declarat campioană olimpică de la Beijing pentru sibiu100.ro.

Publicat: 08 03. 2017, 14:26
Actualizat: 08 03. 2017, 14:27