Victorie în tie-break cu Slovacia

Naționala României a debutat cu succes în croaziera grupei valorice 7-12 din cadrul CE de la Malaga, scufundând în această seară Slovacia, scor 7-6 (2-1, 1-3, 2-1, 2-1), victorie ce o propulează în semifinala pentru locurile 7-8, cu Spania, peste două zile.

In orașul lui Pablo Picasso, tricolorii au desenat scheme variate, dar fie defensiva adversarilor, fie imprecizia aruncărilor au făcut ca la pauza mare tabela să arate 4-3 pentru slovaci. Cu Ghiban eliminat după ce marcat cel mai frumos gol al carierei la națională și cu Bușilă și Kadar având câte două eliminări, tricolorii intrau în jumătatea secundă cu defeniva șubrezită. Nu s-au pierut însă cu firea și a rezultat la final același scor înregistrat cu Slovacia la primul meci al turneului preolimpic de la Oradea

După ce s-au distanțat la două lungimi imediat după debutul actului trei, Iosep și Ramiro Georgescu au restabilit echilibrul până la intrarea în sfertul decisiv. Cosmin Radu și Edi Andrei au plusat (7-5, m.28), slovacii au redus din diferență rapid (7-6, m.30), avnd chiar ultimul atac, dar defensiva noastră a anulat forcingul din final al formației lui Ante Nakic.

– Iosep (2), Ghiban, Edi Andrei, Negrean, Radu și Georgescu au fost marcatorii României

Naționala a fost susținută de o micuță galerie condusă de Maria Negrean, mama internaționalului Tibi Negrean și partenera de viață a lui Iuliu Mureșan, în timp ce fostul selecționer, Vlad Hagiu, a trăit la intensitate maximă disputa, la fel ca și Florin Niță, unul dintre finanțatorii echipei Steaua. Nu au lipsit din arenă Tolea Grințescu, Romeo Sotiriu și Radu Diaconescu.

La un contact mai dur între jucători, fanii slovaci au început să scandeze „Țiganii! Țigannii”

Mâine la turneul de pe Costa del Sol este zi de pauză, urmând ca jocurile să se reia de vineri.

Tot miercuri, Rusia a produs surpriza, răpunând Grecia, scor 9-4, rezultat ce-i trimite pe eleni în finala pentru locurile 11-12, cu trupa Slovaciei!

Cornel RUSU (antrenor principal): „A fost un meci greu până când am reușit să înclinăm balanța în favoarea noastră. Apreciez faptul că băieții au avut puterea de a reveni în joc după ce erau conduși pe la juătatea partidei cu două goluri

Edi ANDREI (căpitan) „Am vrut cu disperare să ne adjudecăm victoria în această încleștare dificilă, pentru a rămâne în lupta pentru locul șapte