Ungaria e regina!

UPDATE 2. Mondialul de polo de la Barcelona s-a încheiat cu un meci superb, între Ungaria și Muntenegru. După patru reprize cu un polo de vis, maghiarii s-au impus în finala mondială cu 8-7 (2-0, 1-2, 3-3, 2-2) și au reintrat în posesia trofeului suprem după zece ani. Ungaria a mai cucerit aurul mondial de două ori, în 1973 și în 2003.

Maghiarii au început tare, desprinzându-se la 3-0. Chiar dacă muntenegrenii au mai echilibrat jocul (a fost 3-3, 5-5 și 7-7), Ungaria a fost echipa care a condus ostilitățile.

În meciul pentru bronz, Croația a învins Italia cu 10-8.

UPDATE: Echipa națională de polo a Muntenegrului a dat lovitura la Campionatul Mondial. Echipa lui Ranko Perovic a învins joi, în semifinalele turneului de la Barcelona, campioana en titre, Italia (scor 10-8),  și va întâlni Ungaria în ultimul act, sâmbătă.

Victoria Muntenegrului este cu atât mai impresionantă cu cât „ex iugoslavii” au condus la finele reprizei a treia cu 9-4! Jumătate din golurile muntenegrenilor au fost marcate de frații Nikola (3) și Mladen Janovic (2).

În cea de a doua semifinală, Ungaria a învins Croația cu 11-10 (2:3, 4:2, 3:2, 2:3).

Meciurile finale (3 august)

Locurile 7-8: Australia – Serbia (ora 16:00*)

Locurile 5-6: Grecia – Spania (ora 21:45)

Locurile 3-4: Italia – Croația (ora 17:30). În direct pe Eurosport (înregistrat la 22:15) și pe DolceSport

Locurile 1-2: Muntenegru – Ungaria (ora 23:15). În direct pe TVR 2, Eurosport și DolceSport

*) ora României

Echipele naționale ale Ungariei, Croației, Italiei și Muntenegrului s-au calificat în semifinalele Campionatului Mondial de polo de la Barcelona, după ce au eliminat, marți, în sferturile de finală, reprezentativele Greciei, Australiei, Spaniei și Serbiei.

Rezultatele înregistrate au fost următoarele: Grecia – Ungaria 3-9, Croația – Australia 7-6, Muntenegru – Serbia 9-8 și Spania – Italia 3-4.

Astfel, în semifinale se vor întâlni Ungaria – Croația și Italia – Muntenegru, meciurile fiind programate joi.

Câștigătoarele vor juca finala pentru titlul mondial, programată sâmbătă.

Italia este campioana mondială en-titre.

Echipa României a încheiat pe locul 13, după patru înfrângeri: trei în grupa D, 4-10 cu Italia, 4-7 cu Kazakhstan și 8-9 cu Germania, respectiv 5-13 cu Serbia, în runda eliminatorie pentru calificarea în sferturile de finală.

sursa: Mediafax

Publicat: 02 08. 2013, 13:16
Actualizat: 04 08. 2013, 01:23