Titanic

Naționala miza pe o remiză pentru promovarea la turneul final, dar a cedat ieri, la Oradea, în ultimul meci din grupa preliminară, 9-11 (2-2, 1-2, 3-5, 3-2) în fața campioanei europene, Muntenegru.

Backgroundul îndepărtat ne era favorabil: victorie cu Italia (12-10) în urmă cu trei săptămâni, după un meci perfect, și câțiva jucători în mare formă. Dar contextul actual ne dădea fiori, pentru că Iosep și Edi Andrei nu se aflau în apă. Iar greul în aceste condiții a fost dus de fundașii de fier, Bușilă și Kadar. Până când echipajul tricolor (3-4, m.16 – 6-9, min.24) s-a izbit de un baraj de netrecut.  Pentru că în timp ce muntenegrenii au valorificat aproape toate superioritățile numerice, tricolorii au irosit câteva situații de om în plus, clătinați de defensiva agresivă, poziționată foarte sus. După un penultim sfert palid, momentul cheie s-a petrecut la 8-9, cu patru minute înainte de final, când Alex Matei a interceptat o minge, a țâșnit vijelios pe contratac, dar nu l-a simțit pe goalkeeperul advers. Cu două luni și jumătate înainte de Mondiale, băieții lui Istvan Kovacs au demonstrat că se scaldă într-o apă ce se poate revărsa într-o mare de bucurie la regalul de la Roma. Pentru că par din nou o echipă redutabilă. Marcatori: Bușilă (3), Kadar și Radu (câte două), Negrean și R. Georgescu.

Publicat: 05 05. 2009, 22:07
Actualizat: 05 05. 2009, 22:08