Steaua – CSM Digi Oradea, victorii împărțite în etapa a 14-a a Superligii. Bihorenii au încheiat sezonul regulat pe prima poziție, la golaveraj

Campioana la polo, CSM Digi Oradea, a încheiat sezonul regulat pe primul loc, după ce a reușit să câștige unul dintre cele două jocuri disputate la București, cu Steaua, joi și vineri, în etapa a 14-a a Superligii. În prima zi, „militarii” s-au impus fără drept de apel cu 11-7 (4-2, 4-1, 3-2, 0-2), după ce au condus condus chiar și la șase goluri. Vineri însă, orădenii și-au luat revanșa și au câștigat exact la diferența necesară pentru a trece pe primul loc înaintea play-offului: 11-9 (2-2, 3-3, 4-2, 2-2). După patru meciuri directe disputate în acest sezon, cele două echipe și-au împărțit victoriile și au avut același număr de goluri marcate și primite (39-39), astfel că a fost luat în calcul golaverajul general, favorabil campionilor de la Oradea. Omul lor numărul unu în acest meci a fost stângaciul Cupic, marcator a cinci goluri.

Evoluția scorului în meciul al doilea

Repriza I: 1-0 Filipovic, 1-1 Cupic (superioritate), 1-2 Cupic, 2-2 Filipovic

Repriza II: 2-3 Cupic, 3-3 Chioveanu, 3-4 Negrean, 4-4 Randic, 4-5 Freundlich, 5-5 Gheorghe

Repriza III: 5-6 Cupic, 6-6 Randic, 6-7 R. Georgescu, 6-8 Cupic (sup), 7-8 Bușilă (sup), 7-9 Negrean (sup)

Repriza a IV-a: 7-10 Negrean, 7-11 Kadar, 8-11 Nastran (penalty), 9-11 Filipovic

Meciurile directe între cele două echipe în acest sezon:

Oradea: CSM Digi Oradea – Steaua 10-11 și 11-8

București: Steaua – CSM Digi Oradea 11-7 și 9-11

Semifinale: Oradea – Dinamo și Steaua – Sportul Studențesc

Tot în etapa a 14-a s-a disputat și duelul pentru locul trei al clasamentului. Sportul Studențesc Corona avea înaintea rundei două puncte în plus înaintea formației Dinamo București, astfel că îi era de ajuns o victorie din cele două jocuri (vineri și sâmbătă) pentru a-și asigura locul al treilea. „Studenții” au obținut succesul dorit chiar din primul joc: 4-2 (3-0, 0-0, 1-0, 0-2). Astfel, în semifinalele play-off se vor întâlni, în sistemul „3 victorii din 5 partide”, echipele CSM Digi Oradea – Dinamo București și Steaua – Sportul Studențesc Corona. Meciurile se vor disputa la următoarele date: 4-5 aprilie (pe terenul echipei mai bine clasate), 18-19 aprilie (pe terenul celei de a doua formații). Dacă niciuna dintre formații nu a acumulat între timp trei victorii, a cincea întâlnire este programată pe 21 aprilie, pe terenul primei echipe.

Publicat: 20 02. 2015, 19:50
Actualizat: 20 02. 2015, 19:51