Steaua, a patra victorie în Liga Campionilor la polo: 10-9 cu Sabadell

Campioana României la polo pe apă, Steaua București, s-a impus marți pe teren propriu, în etapa a 10-a a Ligii Campionilor, scor 10-9 (3-2, 3-2, 3-2, 1-3), în fața formației spaniole CN Sabadell. Trupa antrenată de Andrei Iosep și-a trecut astel în cont cel de-al patrulea succes în Grupa B a Ligii Campionilor, al doilea în fața lui Sabadell. În meciul din Spania, „militarii” s-au impus cu 11-10. Steaua ocupă locul 6 în clasamentul grupei, cu 12 puncte (4 victorii – 6 înfrângeri).

Steaua a început bine partida cu Sabadell și părea că nu are niciun fel de probleme în a se impune. În sfertul trei, „militarii” s-au desprins la patru goluri, 8-4 și 9-5, diferență care s-a consemnat ultima dată la debutul sfertului patru, 10-6. Din acel moment, oaspeții au înscris însă de trei ori consecutiv, făând ca finalul să fie cu emoții. Steaua a păstrat golul avans și s-a impus de justețe.

Marcatori: Delgado 3, Murisic 2, Filipovic , Chioveanu 1, M. Gheorghe 1, Vătrai 1 (Steaua), respectiv Cabanas 3, Carillo 2, Fenoy Valverde 2, Gallego Vela 1, Cabanas Pegado 1.

Clasament grupa B: 1. ProRecco 24p (9j), 2. Eger 22p, 3. Szolnoki 21p, 4.Spandau 18p, 5.Jadran 13p (9j), 6. Steaua 12p, 7.Sabadell 6p, 8. AZC Alphen 0p.

Publicat: 14 03. 2018, 21:44
Actualizat: 14 03. 2018, 21:45