Steaua a câștigat Cupa României la polo, după ce s-a impus la penaltyuri, scor 13-12, în finala cu Sportul Studențesc Corona

Steaua București a câștigat primul trofeu intern al sezonului 2014-2015 la polo. „Militarii” și-au adjudecat Cupa României, după ce s-au impus duminică, la Brașov, cu 13-12 (după lovituri de departajare) în fața echipei Sportul Studențesc Corona.

Finala disputată în bazinul olimpic din Brașov a fost spectaculoasă. Steaua a deschis scorul, prin Diaconu, dar până la prima pauză Sportul a revenit prin trei reușite consecutive, Benic (de două ori) și Oanță. Diferența de două goluri în favoarea Sportului Studențesc s-a menținut și la pauza mare, scor 4-2 (goluri marcate de Teohari pentru Steaua, respectiv Benic), și a crescut în repriza a treia până la 6-3, prin reușitele lui Benic și Jerkovic (Steaua a punctat a treia oară prin Filipovic).

La finele reprizei a treia, tabela a arătat însă din nou egalitate, 6-6, „militarii” egalând prin Filipovic și Mihnea Gheorghe (de două ori). Ultima repriză a fost dramatică. Mai întâi, Sportul s-a desprins la 8-6 (Benic și Cotrău), pentru ca Steaua să egaleze, prin reușitele lui Teohari și Filipovic. Câștigătoarea trofeului s-a decis astfel la penaltyuri, victoria revenind steliștilor, care au fructificat toate cele cinci aruncări (Randjic, Filipovic, Chioveanu, Robu, Teohari). Sportul a avut o singură ratare, trecută în dreptul lui Hrvoje Benic, cel mai bun marcator al ehipei de până atunci. Celelalte penaltyuri au fost concretizate de Jerkovic, Cotrău, Gospodinov și Rădoi.

Steaua (antrenori Ionuț Angelescu și Răzvan Cristescu) câștigă primul trofeu la polo după ani buni în care CSM Digi Oradea a dominat copios întrecerea internă.

Publicat: 29 03. 2015, 14:00
Actualizat: 29 03. 2015, 14:01