România, victorie mare la polo contra Germaniei! Urmează joi partida cu Olanda

Prima reprezentativă de polo masculin a României a învins miercuri, la Split, reprezentativa Germaniei, în al doilea meci din grupa C a Campionatului European.

Scorul pe reprize a fost 2-2, 3-1, 3-0, 3-1.

Pentru echipa antrenată de Bogdan Rath, la prima victorie oficială ca selecţioner, au marcat Tudor Fulea (5 goluri), Andrei Neamţu, Victor Antipa, Bogdan Remeş, Silvian Colodrovschi şi Levente Vancsik.

Golurile învinşilor a fost reuşite de Mateo Cuk (2), Fynn Schuetze şi Denis Strelezkij.

Tot miercuri, Spania a învins Olanda cu 11-10.

În primul meci din grupă, tricolorii au pierdut cu Spania, scor 9-16. Spania este liderul grupei, cu 6 puncte, urmată de Olanda, 3 puncte, România, 3 puncte, Germania, 0 puncte. Câştigătoarea se va califica direct în sferturile de finală, iar formaţiile clasate pe locurile 2-3 vor disputa baraje încrucişate pentru sferturi.

Ei vor juca ultima partidă din grupa C joi, cu Olanda, de la ora 18.00.

Ce am făcut la fete?

Echipa națională de polo feminin a României a fost învinsă în a treia etaăa a competiției de către națională Croației cu scorul de 15-6. Echipa națională a României va juca joi, împotriva multiplei campioane olimpice, mondială și europeană, Olanda. Pentru echipa României au marcat Melnychuk Anastasia 4 goluri, Andra Bunea și Szabina Szilagyi.

Publicat: 31 08. 2022, 21:25
Actualizat: 01 09. 2022, 07:14