România – Serbia 4-7, în Liga Mondială. „Am fost moi în atac, parcă fără inimă”

Naționala de polo a României a cedat marți seara în fața Serbiei, scor 4-7 (1-2, 0-1, 2-1, 1-3), în ultimul meci din Liga Mondială, ediția 2014. La prima vedere, rezultatul obținut de tricolori în bazinul Steaua din Capitală pare mai mult decât onorabil. Serbia este o echipă de top, campioană mondială (ultima dată în 2009), medaliată cu bronz la Jocurile Olimpice de la Londra, deținătoare en titre a Ligii Mondiale. Pe scurt, o adevărată uzină de polo.

Pe de altă parte, Serbia a venit la București cu o formulă total schimbată față de trupa care învingea fără drept de apel România, pe 10 decembrie 2013, în meciul tur din Liga Mondială (scor 18-6). Fără majoritatea vedetelor, plavii au optat pentru o formulă întinerită cu jucători între 19-22 de ani, adunați în jurul a câtorva veterani. Poate și aici a plecat supărarea căpitanului României, Cosmin Radu, la finalul partidei: „Am jucat prost în faza ofensivă, fără vlagă. Ne-am achitat bine de ceea ce ni s-a cerut în apărare, exceptând poate unul sau două goluri, dar am jucat fără inimă în atac”.

Meciul a fost extrem de echilibrat până aproape de final, chiar dacă nu a dat pe dinafară în privința calității jocului prestat de ambele formații. Românii au avut o problemă cu situațiile de superioritate (au marcat prima oară cu om în plus în bazin abia în repriza a treia, după șase momente de acest gen ratate) și au căutat prea mult jocul cu centrul. Chiar și așa, au rămas în joc până aproape de final. Sârbii s-au desprins la trei goluri (7-4) cu două minute și jumătate înainte de ultima sirenă, după un penalty ratat de români cu un minut mai devreme.

România: Stoenescu, Drăgușin – Cosmin Radu, Tiberiu Negrean (3 goluri, unul din penalty), Nicolae Diaconu, Andrei Crețu, Andrei Bușilă, Alex Matei, Mihnea Chioveanu, Dimitri Goanță, Ramiro Georgescu (1 gol din penalty), Alexandru Ghiban, Alexandru Popoviciu. Selecționer: Dejan Stanojevic

Serbia: Gojko Pijetlovic, Dimitrije Risticevic – Strajinja Rosovic (2 goluri), Dusan Mandic (2 goluri), Dusan Markovic, Gavril Subotic, Viktor Rosovic, Slobodan Nikic (1 gol), Nikola Dedovic, Srgian Yuksanovic (2 goluri), Nemanja Ubovic, Nikola Jaksic, Dimitrije Obradovic. Selecționer: Dejan Savic

Naționala de polo a terminat meciurile din Grupa A a Cupei Mondiale cu o singură victorie, 13-7 cu Rusia. Serbia este deja calificată în faza următoare.

Publicat: 11 03. 2014, 21:16
Actualizat: 11 03. 2014, 23:49