România – Serbia 4-12!** Tricolorii au ratat calificarea în sferturi!

Echipa națională de polo a României a pierdut, luni, la JO de la Londra, meciul cu liderul grupei B, Serbia, scor 4-12 (0-3, 1-3, 0-4, 3-2), tricolorii încheind pe locul cinci și ratând astfel calificarea în sferturile de finală.

Marcatorii partidei:

România – Kadar 1 gol, Iosep 1, C. Radu 1, Matei 1;

Serbia – Nikici 3 goluri, Mitrovici 3,Prlainovici 2, Filipovici 1, Gocici 1, Pijetlovici 1, Udovicici 1.

România încheie participarea la Jocurile Olimpice cu un bilanț de o victorie și patru înfrângeri: cu Marea Britanie 13-4 (2-1, 4-0, 3-2, 4-1), cu SUA 8-10 (3-3, 2-1, 0-3, 3-3), cu Ungaria 15-17 (4-5, 5-4, 2-5, 4-3), cu Muntenegru 8-12 (1-3, 1-2, 2-3, 4-4) și cu Serbia 4-12 (0-3, 1-3, 0-4, 3-2).

Tricolorii au încheiat pe locul cinci în grupa B, cu două puncte, ratând sferturile de finală. Indiferent de rezultatele care se vor mai înregistra luni în grupa B, care vor stabili clasarea finală, în sferturi s-au calificat echipele Serbiei, Statelor Unite ale Americii, Muntenegrului și Ungariei.

Conform regulamentului, după disputarea meciurilor din grupe, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală, de unde câștigătoarele vor juca semifinale și, ulterior, finala mică și finala mare.

La ediția din 2008, la Beijing, titlul olimpic a fost cucerit de Ungaria.

Naționala de polo a României a participat ultima dată la JO în 1996, la Atlanta (locul 9), cea de la Londra fiind a noua participare din istorie. Cea mai bună performanță tricoloră la nivel olimpic este locul patru, la JO din 1976.

La actuala ediție, echipa României s-a calificat datorită locului patru ocupat la turneul preolimpic de la Edmonton.

Astăzi, de la ora 16.10, la Olympic Park – Water Polo Arena, va avea loc meciul România – Serbia, din Grupa B a JO 2012. România ocupă locul 5, cu două puncte din 4 meciuri, în timp ce Serbia este lidera grupei, cu 7 puncte.

Echipele de start:

România: STOENESCU Dragos, RADU Cosmin (C), NEGREAN Tiberiu, DIACONU Nicolae, IOSEP Andrei, BUSILA Andrei, MATEI Alexandru, CHIOVEANU Mihnea, GOANTA Dimitri, GEORGESCU Ramiro, GHIBAN Alexandru, KADAR Kalman, DRAGUSIN Mihai

Serbia: SORO Slobodan, SAPONJIC Aleksa, GOCIC Zivko, UDOVICIC Vanja (C), MANDIC Dusan, PIJETLOVIC Dusko, NIKIC Slobodan, ALEKSIC Milan, RADEN Nikola, FILIPOVIC Filip, PRLAINOVIC Andrija, MITROVIC Stefan, PIJETLOVIC Gojko

Publicat: 06 08. 2012, 17:22
Actualizat: 06 08. 2012, 17:23