România, locul opt la Europeanul de polo.Trei ediții la rând ne-am bătut cu Spania pentru locul 7

Naționala de polo a României a încheiat Campionatul European de polo de la Budapesta pe aceeași poziție ca la ediția anterioară, Eindhoven 2012. Tricolorii s-au clasat în final pe locul opt, după ce au fost învinși (și acum, și atunci), de naționala Spaniei, la diferență de numai un gol. Dacă în 2012 a fost 9-8 pentru iberici, de data aceasta scorul final a fost 8-7 (3-1, 1-3, 2-1, 2-2). Și pentru ca similitudinile ce ne leagă de Spania să fie complete, în urmă cu două ediții europene (Zagreb 2010), noi am fost cei care i-am învins pe iberici, pentru locurile 7-8, cu exact scorul de acum (8-7).

Românii marcat primii în jocul disputat sâmbătă în bazinul de pe Insula Margareta din Budapesta. Diaconu a deschis scorul, cu un șut puternic de la 6-7 metri, însă Spania a revenit cu trei goluri consecutive (3-1 la prima pauză). Tot românii au punctat primii la reluare, prin Alex Matei, însă ibericii au refăcut diferența de două goluri (4-2). Până la pauza mare, jucătorii antrenați de sârbul Dejan Stanojevic au egalat, prin Ghiban (șut puternic de la distanță) și Cosmin Radu (penalty).

Meciul a rămas echilibrat până la final, cu spaniolii mai mereu la conducere. În ultima repriză, ibericii s-au desprins din nou la două goluri (7-5 și 8-6), dar, după Cosmin Radu a redus din nou din diferență, tricolorii nu au mai găsit drumul spre gol, deși au beneficiat, cu două minute înainte de final, de o dublă superioritate.

România: Stoenescu (8 intervenții din 16 șuturi), Cosmin Radu 3, Negrean 1, Diaconu 1, Crețu, Bușilă, Alex. Matei 1, Chioveanu, Goanță, M. Gheorghe, Ghiban 1, Popoviciu 1, Drăgușin. Antrenor: Dejan Stanojevic.

Pentru Spania au marcat: Garcia Gadea 3, Espanol Lifante 2, Munnariz 1, Roca 1, Molina 1.

Duminică, în finala Campionatului European se vor întâlni (ora 21:30) Ungaria și Serbia. Medaliile de bronz și le vor disputa Italia și Muntenegru (ora 19:30). În semifinale: Ungaria – Italia 8-7, Serbia – Muntenegru 10-9 (după ce muntenegrenii au condus la un moment dat cu 8-4!).

Publicat: 26 07. 2014, 15:30
Actualizat: 27 07. 2014, 13:49