România a fost învinsă de Serbia, scor 5-13, și a ratat calificare în sferturi la CM de polo

Echipa națională de polo a României a fost învinsă, duminică, în runda eliminatorie, de reprezentativa Serbiei, cu scorul de 13-5, și a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de la Barcelona.

Scorul pe reprize a fost 2-1, 5-1, 3-1, 3-2.

Marcatori: Serbia – Udovicici 2 goluri, Filipovici 2, Cuk 2, D. Pijelovici 2, Nikici 2, Mandici 1, Radjen 1, Aleksici 1; România – Diaconu 3 goluri, Matei 1, Bușilă 1.

Tricolorii au înregistrat trei înfrângeri în grupa D, 4-10 cu Italia, 4-7 cu Kazahstan și 8-9 cu Germania, încheind pe ultimul loc.

Duminică s-au mai disputat următoarele partide din runda eliminatorie: Grecia – Africa de Sud 13-5, Muntenegru – Canada 12-4, Croația – Noua Zeelandă 21-4, SUA – Spania 6-10.

Echipele Greciei, Muntenegrului, Croației și Spaniei s-au calificat în sferturile de finală, alături de Serbia. Ultimele meciuri de duminică sunt următoarele: Ungaria – Kazahstan, Italia – China și Germania – Australia.

Meciurile din sferturile de finală vor avea loc în 30 iulie, semifinalele în 1 august, iar finalele două zile mai târziu.

Obiectivul României la CM de la Barcelona a fost clasarea în primele opt locuri, obiectivul fiind ratat.

La ediția din 2011 a Campionatului Mondial, România s-a clasat pe locul 12, cu Cosmin Radu golgheter al competiției (20 de goluri), cea mai bună performanță a reprezentativei tricolore în istoria participărilor fiind locul cinci, obținut în 1975.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 28 07. 2013, 19:53
Actualizat: 28 07. 2013, 19:54