Ne-au înecat taurii!** Spania – România 12-10 la CE de la Eindhoven! Kovacs: „Sunt foarte dezamăgit” VEZI clasamentul grupei și programul competiției

Naționala României s-a înclinat ieri, în etapa a doua a grupei B din cadrul Campionatului European de la Eindhoven, scor 10-12
(4-4, 3-3, 2-3, 1-2) cu Spania, iar mâine, de la 21:30, băieții lui Istvan Kovacs vor da piept cu Muntenegru, medaliată cu aur la penultima ediție. Chiar dacă au capitulat a doua oară în Olanda, datele problemei nu se schimbă pentru tricolori, un succes în ultimul meci din grupă, cu Germania, urcându-i spre turneul preolimpic de la Edmonton (1-8 aprilie).

La ediția precedentă a Europenelor, Cosmin Radu și colegii lui au scufundat de două ori vasul roș-galben, prima dată în grupe, a doua oară în faza superioară, forța Spaniei diminuându-se considerabil în ultimii ani. Alimentați cu o ambiție uriașă, tricolorii s-au aflat la timonă încă de la început, chiar dacă debutul a fost marcat de ratarea lui Negrean de la 5 m. Aruncările de la distanță au început să funcționeze, defensiva a părut impenetrabilă, iar gigantul centru de origine cubaneză, Ivan Perez, părea neutralizat.

N-au mai ținut ritmul din actul al treilea
4-4 a afișat tabela după primul sfert, iar manșa secundă a continuat sub semnul echilbrului (7-7, pauza mare). Debutul reprizei a treia i-a regăsit însă pe tricolori navigând în derivă, Spania a valorificat situațiile de om în plus și, în minutul 18, elevii lui Aguilar se distanțau pentru prima dată la două lungimi (9-7). Negrean a închis tabela cu un lob fantastic și, înaintea ultimului act, avantajul ibericilor părea firav (10-9). Egalarea a stat în stânga lui Iosep, dar „Căluțul” a irosit o lovitură de la 5 m (min. 26), iar căderea a venit firesc. Ne-am mai apropiat o singură dată (min. 28) prin golul lui Diaconu, dar Mallarach, profitând de omul în plus, ne-a spulberat orice speranță.
„A fost un meci foarte strâns și de aceea sunt foarte dezamăgit de rezultat”, a concluzionat selecționerul Istvan Kovacs, completat de căpitanul Cosmin Radu: „Din păcate am ratat două penaltyuri, dar cred că ambele echipe sunt de valori apropiat egale. Spania a fost puțin mai bună”.

Cred că am arătat adevărata față a echipei naționale. Suntem foarte bine pregătiți și ne dorim toți același lucru. Să ne calificăm la turneul preolimpic. Suntem foarte aproape de o surpriză în fiecare meci
Alex Matei

9 este locul pe care trebuie să-l ocupe România la final pentru a se califica la preolimpicul de la Edmonton (1-8 aprilie)

10 goluri din 25 de aruncări au marcat tricolorii cu Spania

România a învins în toamnă Spania, cu 9-8 într-un meci din preliminariile Ligii Mondiale

6. Germania 2 0 0 2 19-26 0
Rezultate, runda a doua: Serbia – Germania 13-12, Muntenegru – Croația 8-10, România – Spania 10-12. Etapa a 3-a: Germania – Spania (17:00), Croația – Serbia (18:30), România – Muntenegru (21:30).

Publicat: 17 01. 2012, 22:22
Actualizat: 18 01. 2012, 15:17