Naționala de polo a ratat calificarea la JO în ultimele 7 secunde cu Italia. Tricolorii au pierdut cu 7-8, dar au luptat admirabil

Naționala de polo a României a făcut un meci senzațional cu Italia, în sferturile de finală ale turneului preolimpic de la Trieste, și a fost la un pas să furnizeze marea surpriză în meciul cu mult mai bine cotata reprezentativă a țării gazdă. În pofida calculelor hârtiei, tricolorii antrenați de Dejan Stanojevic au stat în coasta italienilor, scorul fiind egal cu două minute înainte de finalul reprizei a treia (6-6), după două goluri consecutive ale românilor – boltă a lui Tibi Negrean și șut de la distanță al lui Ghiban. Gazdele au intrat totuși în ultimele opt minute cu avans de un gol, printr-o bombă la vinclu a lui Figlioli.

Ultima repriză a fost dramatică. Apărarea României, cu Țic în poartă, a rezistat, iar Mihnea Gheorghe a egalat în minutul 5: 7-7. S-a jucat cu sufletul la gură, iar cu 1,57 secunde înainte de final, antrenorul Stanojevic a cerut time out. Am beneficiat de om în plus, dar portarul Tempesti a apărat șutul lui Mihnea Gheorghe. Italienii au avut la rându-le un atac în ultimele 30 de secunde cu om în plus, iar Figlioli a marcat când mai erau 7 secunde de joc!!