Naționala de polo a cedat cu Ungaria la preolimpicul de la Trieste, scor 8-12, și are nevoie de cel puțin o victorie în meciurile următoare pentru a se califica în sferturile de finală

Nationala de polo a României nu a putut răsturna calcul hârtiei în cel de-al treilea meci de la turneul preolimpic de la Trieste (Italia). Tricolorii antrenați de Dejan Stanojevic au cedat marți în meciul cu Ungaria, scor 8-12 (2-4, 3-2, 1-4, 2-2). Românii rămân cu două puncte în Grupa A și au nevoie de cel puțin o victorie în următoarele două meciuri, cu Canada și cu Rusia, pentru a-și asigura locul în sferturile de finală.

În meciul cu Ungaria, românii au avut un forcing în repriza a doua, când, de la 2-5, au reușit să înscrie de trei ori consecutiv, egalând situația pe tabela de scor. Chiar dacă ungurii au închis repriza cu un gol, tricolorii au marele merit de a fi câștigat un act în fața multiplei campioane olimpice.

Din repriza a treia, ungurii au revenit la timonă, impunându-și superioritatea. Maghiarii s-au desprins la patru goluri, înainte de ultimul sfert, diferență pe care au păstrat-o și la final.

Mâine, România întâlnește Canada, de la ora 17:30.

Au marcat pentru România: Alexandru Ghiban (pentru 1-2), Daniel Teohari (2-4), Tibi Negrean (3-5), Tibi Negrean (4-5), Mihnea Chioveanu (5-5), Mihnea Gheorghe (6-9), Tibi Negrean (7-10), Daniel Teohari (8-11).

Publicat: 05 04. 2016, 16:09
Actualizat: 05 04. 2016, 16:12