„Militarii” s-au oprit în semifinalele Eurocup la polo: Posillipo Napoli – Steaua București 8-5

• Echipa de polo Steaua a ratat calificarea în finala Eurocup, după ce a fost învinsă miercuri la Napoli, de Posillipo, cu scorul de 8-5 (3-1, 2-0, 2-2, 1-2). În manșa tur a semifinalelor, formația italiană se impusese la București cu 8-6.

Steaua a marcat prima, prin Petar Filipovic, alimentând speranțele unei posibile calificări în finală. Italienii au ripostat însă rapid și au trecut în avantaj (2-1), jocul păstrând până în acel moment o notă de echilibru evident. „Militarii” au găsit din nou drumul spre gol, dar reușita de 2-2 a lui Matej Nastran a fost anulată de arbitri. Posillipo a profitat de momentul de cumpănă al românilor și de eliminările temporare dictate în rândurile acestora, iar până la pauza mare s-a desprins la 5-1.

La reluare, tot Steaua a marcat prima, prin Miroslav Ranjic (5-2), însă Posillipo, o echipă extrem de experimentată, a gestionat perfect avantajul și a păstrat pe tabelă o diferență care să nu-i dea emoții. Scorul a ajuns la 8-3 pentru Posillipo și deși finalul a aparținut steliștilor, calificarea era deja jucată. Pentru Steaua au mai marcat Mihnea Chioveanu, Daniel Teohari și Andrei Bușilă.

Steaua este prima echipă de polo din România care se califică într-o semifinală de cupă europeană după o pauză de 26 de ani.

Publicat: 04 03. 2015, 20:49
Actualizat: 04 03. 2015, 22:40