Înfrângere umilitoare suferită de naționala de juniori a României, în fața Ungariei, în turneul de polo de la Jocurile Europene

Echipa națională de polo juniori a României a fost învinsă, luni, de reprezentativa Ungariei, cu scorul de 18-3, în al treilea meci din grupa B, la Jocurile Europene de la Baku, și va juca cu Serbia, pentru calificarea în sferturile de finală ale competiției.

Golurile României au încrise de Remeș, Georgescu și Orescovici.

În primele două partide, tricolorii mici au învins Azerbaidjan, cu 9-6, și au pierdut cu Germania, cu 5-10, astfel că au doar 3 puncte, încheie pe locul 3 și vor întâlni Serbia pentru calificarea în sferturile de finală.

În grupa A joacă Franța, Italia, Rusia și Ucraina, în grupa C joacă Muntenegru, Croația, Turcia și Grecia, iar în grupa D, Serbia, Malta, Spania și Slovacia.

După grupele preliminare sunt programate sferturile de finală, semifinalele, meciurile de clasament 5-8, 9-12 și 13-16 și finalele pentru medalii.

România participă la JOE cu o delegație formată din 147 de sportivi, 83 de băieți și 64 de fete, care se vor întrece la 22 de discipline sportive.

În total, la prima ediție a Jocurilor Europene participă peste 6.000 de sportivi, care concurează în 30 de discipline la Baku, între acestea numărându-se și 16 sporturi olimpice.