Europenele de polo | România întâlnește Grecia în „optimi”. Tricolorii au terminat pe doi în grupă după o victorie mare, 14-13 cu Germania

• Naționala masculină de polo a României și-a încheiat vineri seară cu o victorie mare, 14-13 cu Germania, evoluția în Grupa C de la Campionatul European, contând pentru calificarea în turneul preolimpic de la Trieste (Italia), programat în luna aprilie a acestui an.
  • Tricolorii au terminat Grupa C pe locul 2, cu 6 puncte, după Italia (9 puncte), dar înaintea Germaniei (3 puncte) și a Georgiei (0 puncte).
  • În optimile de finală, România va întâlni Grecia duminică, de la ora 18:15. În ultimul lor joc din Grupa D, elenii au pierdut surprinzător cu Rusia, scor 8-9, și au terminat pe locul 3 în clasament, cu 4 puncte, după Ungaria (7 puncte) și Rusia (6 puncte) și înaintea Turciei (0 puncte).
  • România are ca obiectiv pătrunderea între primele opt echipe europene și, implicit, calificarea la turneul preolimpic. Totodată, prezența între primele opt naționale ale Europei le-ar netezi sportivilor români, care sunt antrenați de sârbul Dejan Stanojevic, drumul spre Campionatul Mondial din 2017, dar și spre Europeanul din 2018.

Pentru terminarea Grupei C pe locul 2, tricolorii aveau la startul duelului cu Germania și varianta egalului, datorită golaverajului superior. Dejan Stanojevic și-a dirijat însă jucătorii pentru a forța victoria în fața Germaniei, iar poloiștii tricolori s-au aflat la conducerea jocului în mare parte a partidei, chiar dacă, în fiecare sfert, nemții au reușit să preia pentru câteva momente conducerea pe tabelă (1-0, 5-4, 8-7 și 9-8, 12-11 și 13-12).

România a câștigat primul atac în fiecare dintre cele patru sferturi ale partidei, însă Germania a înscris prima, prin Cuk. Bușilă și Popoviciu au ripostat, ducând naționala tricoloră în premieră în avantaj, la 2-1, iar la capătul time-out-ul cerut de selecționerul Stanojevic, exact la jumătatea sfertului, românii au pus pe tabelă o diferență de două lungimi, prin Gheorghe. Apărarea noastră nu a rezistat însă în final de prim sfert, Germania ducând scorul la 3-3 în ultimele secunde. Sfertul doi a fost cel care, în final, a făcut diferența, fiind singurul câștigat de România, la diferență de un gol, grație execuțiilor din ultimele două minute semnate de Radu și Chioveanu.

Pauza mare a adus mobilizarea în tabăra germană, Julian și Schueler – de două ori, punând pe tabelă un 3-1 pentru Germania, în debut de sfert. Finalul sfertului i-a aparținut însă României, care a reușit egalarea la final de interval. Ultimul sfert nu a fost deloc lipsit de emoții: cu trei minute rămase din partidă, Germania conducea România cu  13-12, dar Ghiban a adus egalarea, apoi și liniștea în tabăra tricoloră, speculând în ultimele 20 de secunde o minge bâlbâită de apărarea germană, înscriind pentru 14-13 – un scor la care selecționerul Germaniei a cerut în zadar time-out, în condițiile în care oricum, și un egal ar fi avantajat tot România.

Statistica meciului: românii au fost mai eficienți în atac

România: Dragoș Stoenescu, Marius Florin Țic – portari; Cosmin Radu 4, Tiberiu Negrean 1, Mihnea Gheorghe 3, Nicolae Oanță, Andrei Bușilă 2, Daniel Teohari, Mihnea Chioveanu 1, Dimitri Goanță, Roland Szabo, Alexandru Ghiban 2, Alex Popoviciu 1. Antrenor: Dejan Stanojevic

Germania: Roger Kong, Moritz Schenkel – portari; Erik Bukowski, Timo van der Bosch, Julian Real 4, Tobias Preuss, Maurice Juengling, Heiko Nossek, Paul Schueler 2, Marko Stamm 2, Mateo Cuk 4, Marin Restovic 1, Dennis Eidner. Antrenor: Patrick Weissinger

În ultimul meci al zilei, Grecia a cedat surprinzător în fața Rusiei, scor 8-9, părând că și-a ales adversarul din sferturile de finală. În ultimul meci din Liga Mondială, disputat în luna octombrie la Atena, Grecia a învins România cu 17-3!