CSM Oradea are 2-0 în finala cu Steaua

UPDATE: Miercuri, în meciul doi al finalei Superligii de polo, CSM Digi Oradea a învins pe Steaua București cu 11-7, fiind la numai un pas de câștigarea unui nou titlu național.

În finala mică, Sportul Studențesc a egalat scorul general în disputa cu Dinamo București. Miercuri, în bazinul Floreasca din capitală, „studenții” s-au imous cu 4-3.

Campioana en titre, CSM Digi Oradea, a câștigat primul meci al finalei Superligii la polo, scor 9-6, în fața echipei Steaua București. Jocul, disputat marți în bazinul Ioan Alexandrescu din Oradea, a fost extrem de disputat, cu „militarii” conducând la pauza mare (4-3).

Orădenii au întors rezultatul în sfertul al treilea, când au marcat de două ori, fără să primească vreun gol (5-4), pentru a se desprinde decisiv în ultima repriză. Pentru Oradea au marcat: Kadar, Chioveanu, R. Georgescu, Cupic, Crețu, Dunca, Popoviciu, Diaconu, Negrean. Steaua a punctat prin Gospodinov, Nastran 2, M. Gheorghe, Teohari, Barbaric. Meciul doi al finalei e programat miercuri, de la ora 18:00, tot la Oradea. Ultimul act se dispută în sistemul „trei din cinci”.

În finala mică, tot marți: Sportul Studențesc – Dinamo 6-9. „Roș-albii” au început tare și s-au distanțat la 7-2. Din acel moment au gestionat perfect rezultatul, câștigând primul meci în fața „studenților” în acest sezon. Meciul doi al finalei mici are loc miercuri (ora 18:00), la Bazinul Floreasca din Capitală. Pentru Sportul au marcat: Delas 2, Oanță, C. Stan, A. Stan, Rădoi. Dinamo a punctat prin Alex Matei 3, Iosep 2, Szilard 2, Ianc, Necșulescu.

Publicat: 16 04. 2014, 19:20
Actualizat: 16 04. 2014, 19:21