CSM Oradea, a doua victorie la turneul de la Marsilia din Euroligă

Campioana României la polo CSM Oradea a învins joi, la turneul de la Marsilia, formația turcă Galatasaray Istanbul, scor 13-8, în cea de-a treia partidă din cadrul turului preliminar al Euroligii.

Scorul pe reprize a fost 6-2, 2-3, 3-2, 2-1, iar marcatorii echipei orădene Diaconu, Popoviciu și Ghiban, câte 3 goluri, Bușilă 2, Dunca și Kadar, câte un gol.

În primul meci din cadrul turneului, CSM Oradea a dispus de Dinamo Moscova, cu 10-7, iar în cel de-al doilea a cedat în fața echipei croate HAVK Mladost Zagreb, cu 8-12.

Joi mai sunt programate partidele CNM – Steaua Roșie Belgrad, Dinamo Moscova – Schuurman BZC, urmând ca vineri să se joace meciurile dintre Dinamo Moscova – Galatasaray Istanbul, HAVK Mladost Zagreb – Schuurman BZC, CSM Oradea-Steaua Roșie Belgrad (ora 12.30), HAVK Mladost Zagreb – Dinamo Moscova, Schuurman BZC – Steaua Roșie Belgrad, CNM – CSM Oradea (ora 20.30), iar sâmbătă ultimele confruntări, Steaua Roșie Belgrad – Galatasaray Istanbul, Schuurman BZC – CSM Oradea (ora 11.15), CNM – HAVK Mladost Zagreb.

În turul următor al competiției se vor califica primele patru clasate, în timp ce echipele de pe locurile 5-6 vor juca în Eurocup. Meciurile din turul II al Euroligii sunt programate în intervalul 23-25 septembrie, după care vor urma tururile preliminare (22 octombrie-26 februaire), sferturile de finală (14 martie-18 aprilie), iar între 11-13 mai este programat Turneul Final Four al Euroligii.