Calificare eroică pentru CSM Oradea

Campioana Germaniei (Duisburg), campioana Franței (Marseille) și vicecampioana Ungariei (Szolnok) erau echipele pe care CSM Digi Oradea trebuia să le învingă pentru a merge mai departe în Champions League.

Turneul a început perfect vineri seara: 15‑13 cu Duisburg, într-un meci pe care orădenii l-au controlat de la un capăt la altul. Urma un adversar ceva mai dificil, Marseille. Campioana Franței pierduse la scor partida cu Szolnok și părea că țintește locul 3, pentru EuroCup. Emoțiile nu au lipsit însă, iar după trei sferturi scorul era 8-8. Ultimele minute au fost excelente pentru CSM, care s-a impus cu 12-10 și a obținut calificarea.

Urma însă cel mai important și cel mai greu meci, cel cu favorita grupei, Szolnok. Disputa pentru locul 1 era și una pentru un adversar mai accesibil în turul trei, ce reprezintă un meci de baraj pentru calificarea în grupe. Golaverajul mai slab obliga Oradea să învingă, iar jucătorii lui Costrăș s-au comportat exemplar: au preluat avantajul în sfertul trei (4 goluri diferență) și nu l-au mai cedat până la final. Victoria cu 10-9 a fixat Oradea pe prima poziție a grupei, un loc pe care puțini l-ar fi anticipat, oferindu-i campioanei României șanse mari să intre în „careul de ași” al Europei.

Rezultate Digi Oradea: 15-13 cu Duisburg, 12-10 cu Marseille, 10-9 cu Szolnok