Acrobații!

Prima reprezentativă a făcut jonglerii în Bazinul Dinamo în victoria repurtată în fața Rusiei 9-4 (3-2, 1-0, 2-1, 3-1) în debutul turneului amical la care mai iau parte Ungaria și Germania, competiție premergătoare CM de la Roma de luna viitoare.

Tricolorii au mers pe sârmă doar în primul sfert, când au fost conduși (0-2), dar i-au dresat rapid pe ex-sovietici (3-2), prin boltele învârtite de stânga lui Andrei Iosep și înșurubările cu doi oameni în cârcă ale lui Cosmin Radu. Alex Matei a dat reprezentație la sprinturile de posesie, repurtând patru din patru, iar pauza mare i-a prins pe elevii cuplului Kovacs – Balanov la două lungimi (4-2).

Rușii s-au zbătut ca niște lei, în partea secundă, dar centrii lor n-au ieșit din cușca concepută de tripleta de fundași Bușilă-Kadar-Ghiban,  în timp ce Edi Andrei și colegii lui au scos din joben o gamă variată de procedee care au dus scorul la 6-3 înaintea ultimului sfert. Actul final a programat varietăți: Matei a strecurat parcă o minge de ping pong printre goalkeeperul rus și bară, iar Crețu și Ramiro au făcut dans sincron în apă pentru (9-3). Golul adversarilor de 9-4 n-a mai șters cu nimic din strălucirea portarului Drăgușin care a stins focul torpilelor adversarilor chiar și cu buzele. Azi, de la ora 18:15, România dă piept cu Ungaria care a trecut ieri de Germania, cu 12-6.

Publicat: 26 06. 2009, 22:01
Actualizat: 26 06. 2009, 22:37