8 minute!** România, învinsă la București de Italia cu 9-13, după ce a rezistat doar prima repriză

La primul meci internațional desfășurat în Bazinul Steaua din București, naționala de polo a României a cedat partida cu Italia 9-13 (3-4, 1-3, 2-3, 3-3), în ultima etapă a preliminariilor Ligii Mondiale. Elevii lui Vlad Hagiu au terminat grupa pe 3, iar Ungaria merge la turneul final al competiției.

În fața a peste 500 de spectatori, Bușilă (foto) & Co au încercat bazinul cu degetul în partida cu actuala campioană mondială și viitoare adversară de la CM din Barcelona. Cu o echipă întinerită, România s-a exprimat la un nivel extrem de înalt în actul de debut (3-4), reușind să valorifice superioritățile numerice – o veche hibă pe cale de a fi remediată – și să impresioneze în blocul defensiv. Alunecarea a survenit în actul secund, iar Aicardi (3) și ai lui au declanșat o furtună care avea să se mențină și în repriza a treia. 2013 e anul în care naționala de polo încearcă să-și păstreze eticheta de cea mai bună selecționată din sportul românesc. Clasamentul final al Grupei C a preliminariilor Ligii Mondiale:

1. Ungaria – 18 puncte, 2. Italia 10p, 3. România 5p, 4. Rusia 3p.

Publicat: 01 04. 2013, 08:36
Actualizat: 01 04. 2013, 08:37