Pittsburgh Penguins este noua campioană din NHL

Echipa Pittsburgh Penguins a devenit, luni dimineață, noua campioană a Ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheață (NHL), după ce a trecut de formația San Jose Sharks, cu scorul de 4-2 la general. Penguins a învins în deplasare, scor 3-1, în cel de-al cincilea meci al finalei.

Pe arena din San Jose, oaspeții au deschis scorul în minutul 9, prin Dumoulin, în urma unei superiorități. Gazdele au egalat în minutul 7 al reprizei secunde, prin Couture. Letang i-a adus pe Penguins în avantaj după un minut. Hornqvist a înscris ultimul gol al finalei, în minutul 19 al reprizei a treia, și a adus liniștea pentru formația din Pittsburgh.

Pittsburgh Penguins a mai cucerit Cupa Stanley, trofeul rezervat campioanei NHL, în 1991, 1992 și 2009.