PERFORMANȚĂ‚ | Medalie pentru România, după 25 de ani, la Campionatele Europene de sărituri în apă ale juniorilor

România a înregistrat o performanță importantă la Campionatele Europene de sărituri în apă pentru juniori de la Bergen, din Norvegia.

La juniori A, tandemul compus din Alin Ronțu și Aurelian Dragomir a cucerit medalia de bronz la proba de platformă sincron masculin, acesta fiind primul podium pentru România după o pauză de 25 de ani, într-o competiție de asemenea anvergură, anunță site-ul Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.

Alin Ronțu și Aurelian Dragomir sunt antrenați de Adrian Gavriliu și Ani Popescu.

Camelia Potec, președintele FRNPM, i-a felicitat pe tinerii sportivi români prin intermediul contului oficial de Facebook: „Felicitări sportivilor și antrenorilor! Mult succes în continuare!„, a scris campioana olimpică.

Rusia, prin Ruslan Ternovoi și Maksim Malofeev, a câștigat titlul acestei probe, cu 350.73 puncte, britanicii Matthew Dixon și Noah Williams au reușit un punctaj de 344.28 și au câștigat argintul, în timp ce românii și-au asigurat prezența pe treapta a treia a podiumului cu 283.92 puncte, în fața Ucrainei (281.58) .

Publicat: 30 06. 2017, 15:09
Actualizat: 30 06. 2017, 15:10