Performanță de excepție pentru voleiul feminin din România: Alba Blaj a adunat cinci victorii consecutive în Liga Campionilor și și-a asigurat prezența între cele mai bune șase echipe de pe continent

O nouă echipă de club din România, Alba Blaj, face senzație în cupele europene. Formația din micuța localitate ardeleană s-a calificat în faza Play-Off 6 a Ligii Campionilor, penultima a competiției, după ce a obținut a 5-a victorie în grupe din tot atâtea meciuri disputate.

Alba Blaj a învins joi seara, la Sibiu, echipa poloneză Developres SkyRes Rzeszow cu 3:1 (25-15, 25-16, 20-25, 25-12), astfel că și-a asigurat locul 1 în Grupa A a Ligii Campionilor, indiferent de rezultatul ultimei partide cu Volero Zurich. Ana Yilian Cleger Abel a fost cea mai bună jucătoare de pe teren, cu 29 de puncte. Tot la Blaj, Adina Salaoru a realizat 12 puncte, iar Nneka Onyejekwe – 9 puncte.

Rezultatele echipei Alba Blaj în grupele Ligii Campionilor

3:1 cu Volero Zurich (Elveția), pe teren propriu

3:0 cu Developres SkyRes Rzeszow (Polonia), în deplasare

3:1 cu ASPTT Mulhouse (Franța), în deplasare

3:2 cu ASPTT Mulhouse (Franța), pe teren propriu

3:1 cu Developres SkyRes Rzeszow (Polonia), pe teren propriu

• Doar Dinamo Kazan are performanțe mai bune decât Alba Blaj în acest sezon, după ce formația rusă a cedat un singur set în primele cinci jocuri din grupele Ligii Campionilor.
  • Pentru Play-off 6 se califică echipele clasate pe locul 1 în grupă, plus cele mai bune două formații clasate pe locul 2.
  • La fel ca și CSM București la handbal feminin, Alba Blaj are în componență o adevărată multinațională, cu jucătoare provenite din 8 țări: România 4, Cuba 2, Serbia 2, Bulgaria 2, Brazilia 1, Turcia 1, Germania 1, PuertoRico 1

Publicat: 23 02. 2018, 11:41
Actualizat: 23 02. 2018, 11:42